Thursday, 28.03.2024, 16:07
Добре дошъл Гост | RSS
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: Muchakova, Boyanova  
Форум за счетоводство - Веста Консулт » Въпроси и отговори » ТРЗ » До колко време трябва да ми се оформи трудовата книжка?
До колко време трябва да ми се оформи трудовата книжка?
Petia_75Date: Wednesday, 21.12.2011, 15:22 | Message # 1
Младши стържант
Group: Потребители
Messages: 13
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Из МТСП

Въпрос:
Напуснах работа и въпроса ми е до колко време трябва да ми се оформи трудовата книжка?

Отговор:
Разпоредбата на чл. 350, ал. 1 от Кодекса на труда /КТ/ регламентира, че при прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е длъжен да впише в трудовата книжка данните, свързани с прекратяването, и да я предаде незабавно на работника или служителя. При незаконно задържане на трудовата книжка след прекратяване на трудовото правоотношение работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно към работника или служителя за вредите, които той е претърпял, съгласно чл. 226, ал. 2 КТ. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение от деня на прекратяването на трудовото правоотношение до предаване на трудовата книжка на работника или служителя. В този случай законът не предвижда обезщетение за неимуществени вреди. Работодателят няма право да задържа трудовата книжка, независимо от причината, поради която го прави. Трудово-правен спор във връзка с несвоевременно предаване на трудовата книжка и претърпените от това вреди се решава по съдебен ред. Работникът или служителят има право да предяви иск пред съда в 3-годишен давностен срок за изплащане на обезщетение по реда на чл. 226 КТ, който започва да тече от деня, в който правото, предмет на иска, е станало изискуемо /в случая от деня на прекратяване на трудовото правотношение/. За допуснато от работодателя Ви нарушение на трудовото законодателство, можете да сигнализирате и съответната дирекция "Областна инспекция по труда".
 
Форум за счетоводство - Веста Консулт » Въпроси и отговори » ТРЗ » До колко време трябва да ми се оформи трудовата книжка?
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:


Vesta Consult © 2024