Friday, 19.04.2024, 13:03
Добре дошъл Гост | RSS
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: kalla  
Форум за счетоводство - Веста Консулт » Въпроси и отговори » Счетоводство » Съкращение след майчинство (счетоводство)
Съкращение след майчинство
onehomedDate: Thursday, 02.01.2014, 15:34 | Message # 1
Младши стържант
Group: Потребители
Messages: 1
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Здравейте, 

Преди няколко дни се обади управителят ми, за да ми каже, че фирмата ни трябва да преустанови дейност. В средата на декември ми изтече 2рата година майчинство. Казахa ми, че по закон трябва да си взема всичката отпуска която ми се е насъбрала до момента и след това да се разделим. Предложиха ми да ме съкратят, за да мога да отида на борсата и тъй като имам над 10 години трудов стаж, да проверя точно по кой член да го направят, за да мога да взимам известно време съответното обезщетение от трудовата борса. Молбата ми е да ме ориентирате какво следва. От познати разбрах, че с такъв трудов стаж и с правилното съкращение мога да се регистрирам на трудовата борса и да взимам 9 месеца 60% от заплатата на която са ме осигурявали през последните 2 години. Обърнах се към счетоводителката на фирмата, но тя ми обясни, че такава информация мога да получа единствено от социален работник или директно от трудовата борса на която ще се регистрирам след това. 

Благодаря ви предварително!
 
MuchakovaDate: Saturday, 04.01.2014, 17:35 | Message # 2
dandelion wine
Group: Админ
Messages: 383
Awards: 7
Reputation: 10
Status: Offline
Здравейте,

При всички положения ще се запишете на трудовата борса. Ако фирмата, в която работите преустановява окончателно дейност, може да ви съкратят поради намаляване на обема на работата или  някое от следните основания за (безвиновно от страна на работника) прекратяване на правоотношението от работодателя:

Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие
Чл. 328. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като
отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;
4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при спиране на работа за повече от 15 работни дни;
5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;
6. когато работникът или служителят не притежава необходимото
образование или професионална квалификация за изпълняваната работа;
7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието
или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго
населено място или местност;
8. когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да
бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или
служител, заемал преди това същата длъжност;
9. (отм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.)
11. при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях;
12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.

Тези основания за прекратяване на трудовия ви договор са благоприятни от гледна точка на това, че ви гарантират по-високо обезщетение за безработица.

Ако фирмата напълно спира спира дейност, най-подходящи основания са: 1. при закриване на предприятието;2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;3. при намаляване на обема на работата;

Ако фирмата не спира дейност окончателно, препоръчвам намаляване на обема на работата.

Колко точно ще ви е обезщетението и за какъв срок от време, не мога да ви кажа с точност, защото не разполагам с вашите документи, от които да е видно длъжността, щата и точния размер на трудовия ви стаж. В бюрото по труда ще ви изчислят обезщетението за оставане без работа, когато им представите трудовата си книжка. За целта трябва да я занесете, оформена от работодателя с прекратяването на договора ви, веднага в тридневен срок от напускането.

Съветвам ви като напускате да си поискате УП 2 и УП 3 за осигурителен стаж и осигурителен доход. Тези документи ще са ви нужни при пенсиониране. Ако фирмата спира дейност, може да се окаже да няма кой да ви ги издаде в един далечен бъдещ момент, когато ви потрябват. За това е добре да ги пазите.

Надявам се информацията да ви е била полезна.

ДОПЪЛНЕНИЕ:

Пропуснах да Ви кажа, че ако детето Ви не е навършило 3 годишна възраст , до навършването й се ползвате със защита при уволнение по чл. 333 от КТ.  Т.е. вариентите ви са или работодателят да ви уволни с разрешение на Инспекция по труда по някой от гореспоменатите членове, или да  изчака края на защитения срок. В противен случай можете да оспорите уволнението пред съд като незаконно.

Поздрави,
Марина Мучакова


Материалът е публикуван от Веста Консулт- Изберете Качеството!
 
Форум за счетоводство - Веста Консулт » Въпроси и отговори » Счетоводство » Съкращение след майчинство (счетоводство)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:


Vesta Consult © 2024