Thursday, 28.03.2024, 11:09
Добре дошъл Гост | RSS
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: kalla  
Форум за счетоводство - Веста Консулт » Въпроси и отговори » Данъци » Законно ли е да се сменя софуера на касовите апарати?
Законно ли е да се сменя софуера на касовите апарати?
hanKrumDate: Saturday, 01.03.2014, 23:31 | Message # 1
Младши стържант
Group: Потребители
Messages: 1
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
С молба за тълкуване, към хората които са чели повече закони от мен и са запознати с правовата уредба на касовите апарати, първо няколко факта:

1. За да се произведе и вкара в употреба даден вид касов апарат, тоя вид, предполагам, трябва да има валидно разрешително от съответните институции и да отговаря на законите в държавата. Т.е., като си купува човек касов апарат то би трябвало тоя касов апарат да е напълно законен.
2. От както съм си закупил касов апарат, не знам да има някаква промяна в законите, налагаща някаква промяна по касовите апарати. Въпреки това
3. От няколко месеца има някаква сплашваща кампания, че нещо не било наред конкретно с Датексите и трябвало да им се актуализира софтуера (в сервиза му викат "прелашване").
http://www.tek.bg/news.php?news_id=153
http://kasovi-aparati-varna.com/?p=2430
В същото време
4. Който е питал в НАП, са му отговаряли, че няма такова нещо. Ако някога има някаква промяна, то тя ще бъде обявена официално на страницата им.
5. Имаше публикации в медиите на интервюта с представители на Датекс, които също твърдят, че такова нещо няма.
Т.е. всичко това май се прави неофициално.
6. Въпреки 4. и 5., всеки собственик на апарат Датекс знае, че това нещо се случва.
7. Който е ходил на "прелашване" в сервиз (говорих вече с няколко познати с Датекси), после периодично апарата забравя каква дата сме и пита за датата.

Всичко до тук са факти които всеки собственик на Датекс или вече е видял с очите си или тепърва му предстои да види. И сега нещо което лично не мога да потвърдя, но един познат от сервиза му казали, че след "прелашване" вече апаратите им сменят софтуера дистанционно през SIM картата и точно тогава прелашнатите питали за дата, т.е. нормално било. В моя сервиз просто ми казаха как да си сверя датата без никакви допълнителни обяснения.

Та ако може някой, нека обясни, въз основа на какъв закон в крайна сметка става всичко това? За какъв чеп е тая пломба на апарата, като някой дистанционно може да му смени софтуера. Кой и по какъв начин контролира това. В кой закон е описана процедурата и начина на контрол. И дали и другите марки не го правят същото, просто Датекс нещо да са оплескали и при тях да лъсна тая история, докато при другите да става незабелязано. Защо има таква разлика в позициите на от една страна на НАП и Датекс и от друга това което се случва на собствениците на апарати Датекс в сервизите? Без някаква промяна в законовата уредба, аз не мисля че е законно да се сменя софуера. В крайна сметка в момента на закупуването апарата ми е бил законен, няма промяна в закона, значи няма нужда и от промяна в апарата. Още повече, промяна която става без да му се пипа пломбата. Педант ме наречете, но ако все си мълчим, все ще си живеем в такава скапана държава. Но може и да греша де, не съм в час със законите, за това питам.
 
Форум за счетоводство - Веста Консулт » Въпроси и отговори » Данъци » Законно ли е да се сменя софуера на касовите апарати?
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:


Vesta Consult © 2024